19. seja Mestnega sveta MOL

Mestni svet MOL

18. 1. 2021

Transkript seje

Dan želim. Spoštovane svetnice, spoštovani svetniki. Pričenjamo z 19. sejo Mestnega sveta MOL-a. Preden začnemo, vas obveščam, da je dvorana prezračena, mize, stoli, tipke in mikrofoni razkuženi. Obveščam vas, da se bodo seje na daljavo udeležile svetnice in svetniki: Jelka Žekar, Anže Miklavec, Iztok Kordiš, Bruna Antauer, Tone Kastelic, Janez Stariha, Katja Damij, Mojca Sojar, Gregor Slabe, Uroš Minodraš, Mojca Lozej, Marko Koprivc, Dragan Matić. Preverjamo navzočnost. Kolegice in kolegi na daljavo, tle nas je pa 28. 28 navzočih v dvorani, ne dela. A bom preveru no, vem, da ni treba. Navzoči no, vem, k so že vpisal se ne ampak okej. Če hočjo delat, ne se sekirat. 11 jih je na daljavo, tukaj jih je 29, skupaj 40. Svojo odstotnost je opravičila gospa Nada Verbič, smo sklepčni, pričenjamo z delom. Vse navzoče prosim, da izključite mobilne telefone, da ne motimo ostalih. Glede na epidemiološko situacijo predlagam, da sejo v skladu s 171. členom Poslovnika Mestnega sveta poteka brez navzočnosti občanov. Ker mora o tem odločati mestni, dajem na glasovanje naslednji sklep. Ugotavljam navzočnost v dvorani in na daljavo. V dvorani 30, na daljavo navzočnost 9. skupaj 39.

Glasujemo O PREDLOGU SKLEPA: V skladu s 171. členom Poslovnika Mestnega sveta MOL-a 19. seja Mestnega sveta poteka brez navzočnosti občanov.

Prosim za vaš glas tako na daljavo kot tu.

V dvorani:

28 ZA,

0 PROTI.

Na daljavo:

11 ZA,

0 PROTI.

Skupaj:

39 ZA,

0 PROTI.

Sprejeto.

V skladu s 171. členom Poslovnika Mestnega sveta Mestne občine Ljubljana 19. seja mestnega sveta poteka brez navzočnosti občanov.
Sprejet

S sklicem ste prejeli predlog dnevnega reda 19. seje Mestnega sveta MOL-a. Po sklicu ste prejeli Predloga svetniškega kluba Levice za umik 16. točke s predlaganega dnevnega reda z naslovom Predlog Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana s predlogom za hitri postopek. Odpiram razpravo o dnevnem redu. Razprava je 1 minuto brez replike. Izvolte, gospod Jakopovič, ja.

Milan Jakopovič

Hvala lepa za besedo. Zdej v eni minuti težko je to, ne.

Lahk bi dal amandmaje, bi bilo pa lažje ne.

Milan Jakopovič

Skratka, predlog smo vložili zato, ker se ne strinjamo s sklepom akta po hitrem postopku. Predlagane spremembe so po našem mnenju precej obsežne, ne gre za manj zahtevne dopolnitve zato menimo, da obravnava akta po hitrem postopku ni primerna. Znotraj same vsebine, če se dotaknem parkiranja uradnih oseb v 10. členu. Ne strinjamo se s tem, da redarji smejo pri opravljanju svojih nalog za nujno potreben čas parkirat vozila tut na zelenih ali drugih javnih površinah. Nadalje parkiranje vozil na električni pogon, pri omejitvi ponudnikov električnih vozil na tako velik avtopark se glede na potek dogajanja pričakovano poraja pomislek, da je določba napisana za določenega ponudnika, hkrati tut višina letne občinske takse za parkiranje vozil na električni pogon, ki se

Dovolj, če je napisana za uporabnike ne, ampak to je vaša pravica. Ugotavljam navzočnost, še kdo? Navzočnost po tej točki. Tako v dvorani, kot na daljavo. V dvorani rezultat navzočnosti 27, na daljavo 12. skupaj 39.

Glasujemo O PREDLOGU SKLEPA Levice za spremembo dnevnega reda, ki pravi: Mestni svet Mestne občine Ljubljana sprejme Predlog, da se s predlaganega dnevnega reda 19. seje Mestnega sveta umakne 16. točka z naslovom Predlog Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o urejanju v prometu Mestne občine Ljubljana s predlogom za hitri postopek.

Prosim za vaš glas tako v dvorani, kot na daljavo.

V dvorani:

10 ZA.

16 PROTI,

Na daljavo:

4 ZA,

5 PROTI.

Se pravi:

14 ZA,

21 PROTI.

Ni sprejet.

Glasujemo O PREDLOGU SKLEPA: Mestni svet Mestne občine Ljubljana sprejme Predlog dnevnega reda 19. seje Mestnega sveta.

Prosim za vaš glas tako v dvorani, kot na daljavo.

23 ZA v dvorani,

3 PROTI.

Na daljavo?

10 ZA

1 PROTI.

Skupaj:

33 ZA.

4 PROTI.

Sprejet dnevni red.

Prehajamo na točko 1.

AD 1. POTRDITEV ZAPISNIKA 18. SEJE MESTNEGA SVETA MESTNE OBČINE LJUBLJANA

Gradivo ste prejeli. Odpiram razpravo o zapisniku. Ni razprave. Ugotavljam navzočnost tako v dvorani, kot na daljavo. Navzočnost v dvorani 28. Na daljavo? 12. To je skupaj 40. Prosim? Še enkrat v dvorani prosim. Glasovanje v dvorani: 25, na daljavo 12. Skupaj 37.

Glasujemo O PREDLOGU SKLEPA: Mestni svet MOL-a potrdi Zapisnik 18. seje Mestnega sveta MOL-a z dne 14. 12. 2020.

Prosim za vaš glas tako v dvorani, kot na daljavo.

28 ZA v dvorani.

0 PROTI.

Na daljavo?

11 ZA,

0 PROTI.

Se pravi:

39 ZA,

0 PROTI.

Sklep je sprejet.

Gremo na točko 2.

AD 2. VPRAŠANJA IN POBUDE SVETNIC IN SVETNIKOV TER ODGOVORI NA VPRAŠANJA IN POBUDE SVETNIC IN SVETNIKOV

Gradivo za to točko ste prejeli po sklicu seje. Pisno vprašanje z zahtevo za ustno predstavitev je poslal gospod Matić glede prometne infrastrukture in mirujočega prometa v ČS Šmarna gora. Vprašanja in pobude so poslali g. Stariha glede ureditve prehoda za pešce v bližini OŠ Vide Pregarc, g. Vede glede inteligentnega mestnega prometnega sistema, Svetniški klub Levica glede zagotavljanja dostopa do primarnega zdravstvenega varstva, prometne ureditve v Savskem naselju, vizualne prenove Glasila Ljubljana, posledic predvidene širitve ljubljanske obvoznice, ga. Vuk glede sej svetov četrtnih skupnosti na daljavo, potresne ogroženosti, g. Čadež glede stroškov za kandidaturo EPK 2025 g. Matić glede parkiranja ob vznožju Šmarne gore, sej odborov mestnega sveta na daljavo, ga. Vrečko glede nadgradnje nadvozov s površinami za kolesarje in pešce, načrtovanja kolesarske poti vzdolž Malega grabna – Gradaščice, ga. Babanik glede izbire gostov v vrtcih MOL. Prejeli ste odgovore na vprašanja z 18. seje. Besedo za ustno postavitev dajem gopodu Matiću na daljavo, 3 minute. Gospod Matić, izvolte.

Mestni svet Mestne občine Ljubljana sprejme predlog, da se s predlaganega dnevnega reda 19. seje mestnega sveta umakne 16. točka z naslovom »Predlog Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana s predlogom za hitri postopek«.
Zavrnjen
Mestni svet Mestne občine Ljubljana sprejme predlog dnevnega reda 19. seje mestnega sveta.
Sprejet
Mestni svet Mestne občine Ljubljana potrdi zapisnik 18. seje Mestnega sveta Mestne občine Ljubljana z dne 14. decembra 2020.
Sprejet
dr. Dragan Matić

V redu. Spoštovani župan. V času, ko je gibanje občanov omejeno na občine oziroma regije je obisk Šmarne gore in Rašice zelo povečan. Parkirišč zlasti med vikendi močno primanjkuje, ljudje puščajo vozila vse povsod, ogrožajo varnost v prometu in motijo zasebno posestvo lokalnih prebivalcev. Izredne razmere v času pandemije so le dodatno razgalile dejstvo, da ena od paradnih turističnih destinacij v Mestni občini Ljubljana nima urejenega dostopa in bi si ta problem zaslužil več pozornosti. Parkiranje je tudi izziv za domačine, saj starši, ki morajo na roditeljske sestanke oziroma na govorilne ure v osnovno šolo v Šmartnem nimajo kje pustiti vozil in množično dobivajo kazni s strani mestnega redarstva. Kaj nameravate ukreniti glede problema parkiranja v ČS Šmarna gora? Drugo kar prosim, da pojasnite je, komu je namenjena tako imenovana Gameljska obvoznica, ki jo načrtujete v proračunih od letošnjega pa vse do leta 23? Na seji Četrtne skupnosti Šmarna gora julija 2018 ste navedli, da bo obvoznica razbremenila Gameljne tranzitnega in tovornega prometa in prenesla večjo prometno varnost za pešce in kolesarje. Lahko povem, da je v Gameljnah tranzitnega in tovornega prometa komaj kaj, promet je tudi ob konicah le lokalnega značaja in relativno šibak. Večjo prometno varnost bi se morala in bi se lahko dosegla s primerno obnovitvijo zelo zanemarjene in nevarne ceste od Črnuškega mosta čez Stražo skozi Gameljne do Šmartnega, namestitvijo pločnikov, ki jih marsikje nimamo, otokov za umirjanje prometa, urejanjem kolesarskih in pešpoti in tako dalje. Obvoznica bi le privabila tranzitni in tovorni promet, naselje odrezalo od zelenih površin proti Savi, ob enem pa uničila prvovrstno kmetijsko zemljišče in pospešila pozidavo sedanjih kmetijskih oziroma zelenih površin. Če se namerava z obvoznico doseči povezavo med Gorenjsko avtocesto in Dunajsko cesto, potem je to reševanje nekega drugega problema, vendar ni logično, da se v ta namen ne obnovi obstoječo obvozno cesto, ki je namenjena ravno za tranzit med Gorenjsko avtocesto in Dunajsko cesto, ampak, da so razdalje nekaj kilometrov namenja še eno povezovalno cesto se ne zdi prav smiselno. Ob koncu bi vas gospod župan spomnil na vašo obljubo krajanov Gameljn iz julija 2018, v zapisniku 12. izredne seje ČS Šmarna gora je sklep citiram: "obvoznica Gameljne se bo uredila v celoti samo v primeru, da bo na podlagi ankete, ki bo izvedena med krajani večina za obvoznico". In na zadnji seji sveta ČS mi je bila podana informacija, da ste glede, da ste se glede te ankete premislili oziroma je ne bo, obvoznica pa je uvrščena v proračunske dokumente. Zanima me, kako je s tem? Hvala za vaše pojasnilo.

Hvala lepa, odgovore bo podal kolega Gajšek.

Miran Gajšek

Spoštovani župan, podžupanja, podžupani, mestne svetnice in mestni svetniki. Pripravili smo skupen odgovor Oddelek za urejanje prostora, Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet in Mestno redarstvo. Najprej glede obvoznice. Seveda, kar se, mi bomo v četrtih spremembah in dopolnitvah plana, za katerega iskreno upam, da bomo čim prej lahko predstavili bodisi javno razgrnitev, bodisi tudi mestnim svetnicam in svetnikom, ko bomo seveda dobil vsa soglasja od države in imel lahko javno razgrnitev, predstavili različne varijante te obvoznice. Mi obvoznico Gameljne rabimo, definitivno jo rabimo, kar je bilo tut obljubljeno in seveda bomo to dal v javno razgrnitev in sevede računamo, da bomo tudi vsaj najboljšo varijanto ali pa najmanj slabo kakorkoli pač jemljemo tudi v bistvu spravili v plan. Tolk glede tega. Zdej pa, če se skoncentriramo na samo parkiranje. Po OPN-ju je lahko za obiskovalce Šmarne gore lokacija na križišču Kajakaške in Tacenske ceste, kjer je predvideno parkirišče pred vstopom pomembnejše rekreacijsko območje beri na Šmarno goro. Tuki je predviden OPPN 267 Tacen. Druga stvar, kar tut mestni svetnik Matić omenja, v okviru novega družbenega centra, območje ŠG 408 na križišču Ceste ustaje in Ceste v Gameljne, tam je predvideno, zdej glede na to, da je tuki tudi investitor občina, poleg tega, da bo to javno zasebno partnerstvo ocenjujemo, da bo to lahko prej kot tist na Kajakaški cesti. Še dve stvari, mi smo želeli imet še eno parkirišče v pentlji avtocestnega odcepa pri priključno Šmartno ampak Dars se s tem pač ne strinja, se še pogajamo, hkrati pa mamo tudi predlagano tudi dodatne manjše parkirišče pod Rašico, ker poleg Šmarne gore je tudi Rašica. Zdej pa glede samega mestnega redarstva. Omenjate tut nek neljub dogodek. Zdej, poanta tega je, da sam mestni redar pri nadzoru mirujočega prometa lahko ukrepa samo na podlagi z zakonom ali pa odlokom predpisanih dovolilnic ne. Zdej, v tem konkretnem primeru, kar predlagate, bi v primeru dovoljenega parkiranja samo za starše otrok v osnovni šoli ne moral izdat dovolilnice vsem staršem otrok, ki bi jih potreboval, kolikokrat na leto je roditeljski sestanek, 2 krat v letu, plus za govorilne ure, kar je po oceni netransparentno in potratno. Hvala lepa.

Gospod Matić, jaz bi sam eno stvar dodal. Ravnateljica je vse starše obvestila, da parkirnih prostorov ni zadost in, da hodjo vsak s svojim avtom, kljub opozorilu ne, potem naj si sami pripišejo. Toliko. Gremo na naslednjo točko.

AD 3. POROČILO ŽUPANA

O aktivnosti za obdobje od 14. decembra do 18. januarja 2021. Na aktualnem dogajanju v Mestni občini Ljubljana ha, ha morš kr nekaj pritistnit. Dej pritiski kar češ. Od danes je živalski vrt spet odprt. Letne vstopnice za leto 2020 velja do konca marca, na voljo so tudi letne vstopnice 365, ki veljajo eno leto od dneva nakupa. Dramska igralka Jette Ostan Vejrup, članica MGL, je prejela nagrado sklada Staneta Severja 2020. Nagradi sta prejeli tudi dva štipendista MOL: Gaja Filač Severjevo nagrado za igralsko stvaritev, Nejc Pulko pa Svečano listino za najboljše študijske dosežke, ki jo podeljuje Univerza v Ljubljani. Osnovna šola Dragomelj je prejela nagrado Jabolko kakovosti na področju splošnega šolskega izobraževanja; vzgojiteljica iz Vrtca Črnuče Slavica Šavli pa je bila nagrajena s priznanjem za pomemben strokovni prispevek Zavoda RS za šolstvo. 24. decembra se je poslovil častni meščan Ljubljane Mojmir Sepe, skladatelj, dirigent, aranžer in pianist. Bil je bil tudi častni ambasador Ljubljane, zelene prestolnice Evrope 2016. Ohranili ga bomo v spoštljivem spominu. Sodelavci mestnega redarstva so se z zbiranjem sredstev za družine v stiski letos pridružili dobrodelni akciji Radia 1. Tako so za socialno ogrožene družine zbrali več kot 500 evrov. Ponosni smo na naše redarje, ki so tudi na tak način pokazali svojo dobrodelnost in srčnost. Decembrske prireditve so bile letos zaradi znanih razlogov odpovedane, nekatere pa smo preselili na splet. Med 28. in 30. decembrom smo praznično vzdušje v mestu nekoliko popestrili s projekcijo pravljičnih motivov na pročelju Mestne hiše. Ni bilo silvestrovanja na prostem in tudi ne ognjemeta z Ljubljanskega gradu. Smo pa 31. decembra že tradicionalno z novoletnimi košarami obdarili dežurne službe, ki so najdaljšo noč preživele delovno, Lekarna Ljubljana pa je dostavila darilna paketa za prvo deklico in fantka rojena v letošnjem letu. Konec decembra so sodelavci Lutkovnega gledališča Ljubljana v sodelovanju z Društvom Zelenih nadzornikov na Lutkarski poti namestili krmilnice in gnezdilnice za ptice, ograje pa so okrasili z živalskimi silhuetami ilustratorke Zale Kalan. Decembra so v Vrtcu Pedenjped v okviru mednarodnega projekta, v katerem je sodelovalo 31 držav s štirih kontinentov, ustvarili svetlobno verigo luči in sporočili, da smo si kljub oddaljenosti lahko blizu. 7. januarja smo se sestali družbeniki Javnega holdinga Ljubljana na seji skupščine, na kateri smo sprejeli poslovne in investicijske načrte Javnega holdinga Ljubljana in družb v skupini za leto 2021 ter se seznanili z oceno poslovanja za leto 2020. Vse družbe v skupini Javnega holdinga letos načrtujejo pozitivni poslovni izid, razen družbe LPP, ki zaradi vpliva epidemije načrtuje izgubo. Pozitivni rezultat načrtujejo Javni holding Ljubljana v višini 577 tisoč, VOKA SNAGA v višini 987 tisoč, Energetika Ljubljana v višini 3.868 tisoč. Družba LPP načrtuje izgubo v višini 3.114 tisoč, pri čemer pa niso zajeti ukrepi pomoči iz Zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije (PKP 7). Posledično bo družba LPP v prvem polletju 2021 pripravila rebalans poslovnega načrta. Družbe v skupini Javnega holdinga v letu 2021 načrtujejo v investicijske projekte vložiti 106,9 mio evrov lastnih sredstev. Največ sredstev bo za investicije namenila Energetika Ljubljana, in sicer v višini 80,5 mio evrov, od tega 64,1 mio evrov za postavitev plinsko-parne enote PPE-TOL, družba VOKA SNAGA bo investicijam namenila 24,6 mio evrov in LPP 1,7 mio evrov.

Družbeniki so se seznanili z informacijo o oceni poslovanja za leto 2020. Na podlagi ocene bosta pozitivno poslovali družba Energetika Ljubljana v višini 5.052 tisoč evrov in družba Javni holding Ljubljana v višini 5.043 tisoč evrov. Družba VOKA SNAGA ocenjuje negativni poslovni izid v višini 525 tisoč evrov, ki je nastal zaradi sanacij po požaru na Rakovi jelši. Družba LPP pa bo poslovno leto 2020 zaključila z rahlo izgubo upoštevajoč sprejeti Protikoronski paket 7. Končali smo celovito prenovo OŠ Nove Fužine, kjer ima prostore tudi enota Šlik šlak vrtca Pedenjped. Stavbo smo nadzidali, uredili statično in požarno varnost objekta ter v okviru javno-zasebnega partnerstva EOL-3 poskrbeli tudi za energetsko obnovo stavbe. Imamo že uporabno dovoljenje. Končali smo tudi prenovo prvo fazo OŠ Vrhovci, tehnični pregled je bil uspešno opravljen. Čakamo na uporabno dovoljenje. Dobili smo tudi uporabno dovoljenje za uspešno prenovo Vile Zlatica, prav tako za novogradnjo zadnjega objekta na Gmajnicah, kar pomeni, da imamo uporabno dovoljenje za vse objekte na Gmajnicah. 7. januarja smo mestoma Petrinji in Glini, ki ju je potres na Hrvaškem močno prizadel, namenili finančno pomoč iz sklada proračunske rezerve v skupni vrednosti 30.000 evorv - Petrinji 20.000 EUR, Glini 10.000 EUR; prav tako sta Lekarna Ljubljana in Grosist pripravila donacijo različne zaščitne opreme v vrednosti 3.000 EUR. Na ploščadi pred Slovensko hišo so na ogled plakati družbeno odgovorne kampanje Človek, čuvaj svoje mesto. Izdali smo petletno poročilo projekta Ljubljana, zelene prestolnice Evrope 2016, ki smo ga bili dolžni narediti, v katerem predstavljamo aktivnosti in dosežke, ki so v tem obdobju zaznamovali trajnostni razvoj našega mesta. Prenovili smo fasado kulturnega centra Španski borci. Projekt Zeleni pingvin, zmagovalna ideja Climathona Ljubljana, se je uvrstil med 5 najboljših idej na svetovnem Climathonu; v spletnem glasovanju je prejel največ glasov, govorim 5 najboljših idej na svetu – 3482, sledijo mu glasovi za projekti iz Filipinov, Sttutgarta, Züricha in Londona, strokovna žirija bo v naslednjih dneh izbrala končnega zmagovalca. Med 15. in 17. januarjem je pod okriljem Pionirskega doma potekal že 14. festival Hokus Pokus, tokrat v celoti preko spleta. 14. januarja smo v celoti odpravili omejitev gibanja na območju Koseškega bajerja. Zadnje vzorčenje brežin je pokazalo, da virus ptičje gripe tam ni več prisoten. Na spletni strani, lepo prosim za pozornost je objavljen razpis za predloge za prejemnike priznanj Mestne občine Ljubljana, ki jih vsako leto podeljujemo ob mestnem prazniku, 9. maju – predloge za prejemnike plaket in nagrad zbiramo do 1. marca, za naziva častni meščan in meščanka pa do 31. marca. Dobrodošli. Na mednarodnem sodelovanju imamo samo eno točko, na kar sem izjemno ponosen. Lonely Planet je Ljubljano uvrstil med osem najbolj trajnostnih mest na svetu, predvsem zaradi čistoče in zelenja. Poudarili so tudi, da je bila Ljubljana prvo evropsko glavno mesto, ki se je zavezalo cilju postati mesto brez odpadkov. Na seznam so se uvrstili iz Evrope še Kopenhagen in Lizbona. In tisto, kar ni napisano. Danes sem v tej mestni sobi podelil državna priznanja v boju zoper Covid 19, bo objavljeno na spletni strani. Priznanja so prejeli: Roman Fortuna, obrazložitev boste brali, za odlično delo. Bojan Povše za organizacijo kosil v času prvega vala epidemije – 500 kosil na dan, Sania Huskić Hočevar, vodja piar-ja. Spominske znake so pa prejele tudi naslednje družbe: Javno podjetje Ljubljanski potniški promet za vožnjo teh 500 kosil, Javni zavod Šport Ljubljana za organizacijo spanja za 215 Srbskih državljanov, ki so se vračal iz evropskih držav v Srbijo in pa Javni zavod Ljubljanski grad, ki je ponudil UKC-ju Hostel Celica za bivanje uslužbencev, kateri niso mogli pridet na svoje delovno mesto, ker ni bilo javnega prevoza. Čestitke vsem prejemnikov iz srca iskrene čestitke.

AD 4. KADROVSKE ZADEVE

Prosim gospoda Čerina za uvodno obrazložitev.